NCK
  • Telefony
  • NCK
  • ODS

Czy pobieranie szpiku jest bezpieczne

Pobieranie krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej

Objawy uboczne w związku z pobieraniem krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej mogą być związane z podawaniem tzw. „czynników wzrostu” i są to objawy grypopodobne: bóle kości, mięśni, osłabienie, podwyższona temperatura ciała. Objawy te zwykle ustępują po podaniu zwykłych leków przeciwbólowych.
Objawy uboczne będące wynikiem samego zabiegu aferezy występują sporadycznie (u mniej niż 1% dawców) i mogą być związane z miejscem wkłucia (krwiak w miejscu wkłucia) oraz ze stosowaniem leków przeciwkrzepliwych w trakcie zabiegu (drętwienia, mrowienia wokół ust, drętwienie mięśni palców). Objawy te wynikają z obniżonego poziomu wapnia i można je łatwo usunąć podając preparaty wapnia. Afereza może spowodować przejściowe obniżenie poziomu płytek krwi, nie zagrażające krwawieniem i nie wymagające podawania żadnych leków. W ciągu kilku dni po zabiegu poziom krwinek płytkowych i białych ulega normalizacji.

Pobieranie szpiku

Następstwem pobierania szpiku z talerza kości biodrowej mogą być objawy miejscowe w postaci bólu, obrzęku i tkliwości w okolicy nakłucia, ustępujące w ciągu kilku/kilkunastu dni po zabiegu oraz objawy ogólne, związane z zastosowaniem znieczulenia ogólnego. Objawami ubocznymi, wynikającymi ze znieczulenia ogólnego mogą być nudności wymioty, bóle i zawroty głowy, czasami chrypka i ból gardła związany z założeniem rurki intubacyjnej. Objawy te najczęściej szybko ustępują a szpik regeneruje się w pełni w ciągu 2-3 tygodni.

Partnerzy

facebook